Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, четврто тримесечје од 2016 година

четврток, 16 февруари 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2016 година, откупот и продажбата на
земјоделски производи се зголемени за 39.3% во однос на истиот период од претходната година.
Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 65.4%, а кај
продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано намалување за 2.9%.
Зголемување на откупот и продажбата на земјоделски производи е забележано кај: индустриските, градинарските и
фуражните растенија, овошјето, добитокот, живината и јајцата и млечните производи, а намалување е забележано кај:
житата, грозјето, алкохолните пијалаци, млекото и рибата.
Месечната дистрибуција на вредноста на откупот и продажбата на земјоделски производи покажува пораст во сите три
месеци од тримесечјето.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика