Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, второ тримесечје од 2016

понеделник, 15 август 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2016 година откупот и продажбата на
земјоделски производи се зголемени за 17.3% во однос на истиот период од претходната година.


Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 3.5%, а кај
продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано зголемување за 47.4%.


Зголемување на откупот и продажбата на земјоделски производи е забележано кај: градинарските и фуражните растенија,
овошјето, алкохолните пијалаци, живината и јајцата, млекото, млечните производи и рибата, а намалување е забележано
кај: житата, индустриските растенија и добитокот.


Месечната дистрибуција на вредноста на откупот и продажбата на земјоделски производи покажува пораст во сите три
месеци од тримесечјето.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика