Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, прво тримесечје од 2016

петок, 13 мај 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2016 година откупот и продажбата на
земјоделски производи се намалени за 14.6% во однос на истиот период од претходната година.


Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 20.8%, а кај
продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано зголемување за 25.8%.


Зголемување на откупот и продажбата на земјоделски производи е забележано кај: градинарските и фуражните растенија,
овошјето, алкохолните пијалаци, добитокот, живината и јајцата, млекото, млечните производи и рибата, а намалување е
забележано кај: житата и индустриските растенија.


Месечната дистрибуција на вредноста на откупот и продажбата на земјоделски производи покажува пораст во јануари и
март, додека во февруари е забележано опаѓање.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика