Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, трето тримесечје од 2015

петок, 20 ноември 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2015 година, откупот и продажбата на
земјоделски производи се намалени за 5.1% во однос на истиот период од претходната година.
Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 23.1%, а кај
продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано намалување за 30.7%.
Зголемување на откупот и продажбата на земјоделски производи е забележано кај: градинарските и фуражните растенија,
грозјето, алкохолните пијалаци и добитокот, а намалување е забележано кај: житата, индустриските растенија, овошјето,
живината и јајцата, млекото и млечните производи и рибата.
Месечната дистрибуција на вредноста на откупот и продажбата на земјоделски производи покажува пораст во септември,
додека во јули и август е забележано опаѓање.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика