Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, второ тримесечје од 2015

четврток, 20 август 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2015 година, откупот и продажбата на
земјоделски производи се зголемени за 3.7% во однос на истиот период од претходната година.


Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 25.9%, а кај
продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано намалување за 17.3%.


Зголемување на откупот и продажбата на земјоделски производи е забележано кај: житата, градинарските и фуражните
растенија, овошјето и рибата, а намалување е забележано кај: индустриските растенија, алкохолните пијалаци, добитокот,
живината и јајцата, млекото и млечните производи.


Месечната дистрибуција на вредноста на откупот и продажбата на земјоделски производи покажува пораст во април и
во јуни, додека во мај е забележано опаѓање.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика