Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, декември 2014

вторник, 10 февруари 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во декември 2014 година изнесува 1 556 320 илјади денари што претставува намалување за 26.9 % во споредба
со декември 2013 година.
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена за 35.8%,
а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 3.9%.
Зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се забележува кај житата, фуражните
растенија, алкохолните пијалаци, млекото и млечните производи, додека намалување се забележува кај: индустриските,
градинарските растенија, овошјето и грозјето, добитокот, живината и јајцата и рибата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика