Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, ноември 2014

вторник, 13 јануари 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во ноември 2014 година изнесува 704 527 илјади денари што претставува намалување за 57.0 % во споредба
со ноември 2013 година.
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена за 75.9%,
а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е зголемена за 3.9%.
Намалување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи е забележано кај индустриските,
фуражните растенија, овошјето, грозјето, живината и јајцата, млекото и рибата, а зголемување е забележано кај житата,
зеленчукот, алкохолните пијалаци, добитокот и млечните производи.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика