Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, октомври 2014

среда, 10 декември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во октомври 2014 година изнесува 1 104 918 илјади денари што претставува зголемување за 3.9% во споредба
со октомври 2013 година.
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена 16.5%, а
продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 11.2%.
Зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се забележува кај житата, градинарските
растенија, грозјето, алкохолните пијалаци, живината и јајцата, млекото и рибата, а додека намалување се забележува кај
индустриските и фуражните растенија, овошјето, добитокот и млечните производи.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика