Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, септември 2014

вторник, 11 ноември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во септември 2014 година изнесува 1 430 755 илјади денари што претставува зголемување за 7.8% во споредба
со септември 2013 година.
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 5.9%, а
продажбата од сопственото производство на претпријатијата е зголемена за 10.6%.
Зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се забележува кај житата, фуражните
растенија, грозјето, живината и јајцата, млекото, млечните производи и рибата, а намалување се забележува кај
индустриските и градинарските растенија, овошјето, алкохолните пијалаци и добитокот.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика