Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, август 2014

петок, 10 октомври 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во август 2014 година изнесува 1 214 562 илјади денари што претставува зголемување за 11.5% во споредба
со август 2013 година.
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 39.9%,
а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е зголемена за 0.1%.
Зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се забележува кај градинарските
растенија, овошјето, алкохолните пијалаци, добитокот, живината и јајцата, млекотo и млечните производи, додека
намалување се забележува кај: житата, индустриските и фуражните растенија, грозјето и рибата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика