Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, јуни 2014

петок, 08 август 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во јуни 2014 година изнесува 741 313 илјади денари што претставува намалување за 15.2 % во споредба со
јуни 2013 година.


Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 12.4%,
а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 29.2%.


Намалување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи е забележано кај житата, индустриските
растенија, алкохолните пијалаци, живината и јајцата и млекото, додека зголемување е забележано кај градинарските и
фуражните растенија, овошјето, добитокот, млечните производи и рибата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика