Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, мај 2014

петок, 11 јули 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во мај 2014 година изнесува 760 096 илјади денари што претставува намалување за 17.7% во споредба со мај
2013 година.
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена за 13.8%,
а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 21.4%.
Намалување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се забележува кај следниве производи:
жита, градинарски растенија, овошје, алкохолни пијалаци и добиток, додека зголемување се забележува кај: индустриски
растенија, живина и јајца, млеко, млечни производи и риба.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика