Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, прво тримесечје од 2022 година

понеделник, 16 мај 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2022 година, откупот и продажбата на
земјоделски производи изнесува 4 850 483 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година е зголемен за
3.4 %.
Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 1.8 %, a кај продажбата
на земјоделски производи од сопствено производство е забележано зголемување за 18.8 %.
Зголемување е забележано кај сите производи, освен кај индустриските растенија, овошјето и другите земјоделски производи.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика