Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, трето тримесечје од 2021 година

понеделник, 15 ноември 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2021 година, откупот и продажбата на земјоделски производи  изнесува  4 978 219 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година е зголемен за 0.7 %.

Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 3.6 %, додека кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано намалување за 4.3 %.

Зголемување е забележано кај индустриските, градинарските и фуражните растенија, грозјето и алкохолните пијалаци, а кај другите земјоделски производи е забележано намалување.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика