Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, март 2014

петок, 09 мај 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во март 2014 година изнесува 729 769 илјади денари што претставува зголемување за 24.7% во споредба со
март 2013 година.
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 76.8%,
а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 26.7%.
Зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се забележува кај: житата, индустриските
и градинарските растенија, млечните производи и рибата, додека намалување се забележува кај: овошјето, алкохолните
пијалаци, добитокот, живината и јајцата и млекото.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика