Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, четврто тримесечје од 2020 година

понеделник, 15 февруари 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2020 година, откупот и продажбата на земјоделски производи изнесува 6 118 213 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година се намалени за 22.4 %.

Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 26.8 %, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано намалување за 9. 9 %.

Намалувањето е забелжано кај сите производи, освен кај овошјето и добитокот.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика