Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, второ тримесечје од 2020 година

понеделник, 17 август 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2020 година, откупот и продажбата на земјоделски производи изнесува 2 610 853 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година е намален за 16.2 %.

Кај откупот на земјоделски производи од индивидуални производители е забележано намалување за 17.0 %, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано намалување за 15.5 %.

Намалување на откупот и продажбата на земјоделски производи е забележано речиси кај сите земјоделски производи.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика