Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, јануари 2014

вторник, 11 март 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во јануари 2014 година изнесува 1 321 155 илјади денари што претставува зголемување од 47.2% во споредба
со јануари 2013 година.
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 54,4%,
а продажбата од сопствено производство на претпријатијата е зголемена за 12,7%.
Зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се бележи кај индустриските растенија,
алкохолните пијалаци, добитокот, живината и јајцата, млекото и млечните производи и рибата, а намалување на
вредноста е забележано кај житата, зеленчукот, фуражните растенија и грозјето.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика