Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, декември 2013

вторник, 11 февруари 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во декември 2013 година изнесува 2 127 801 илјади денари што претставува намалување за 31.1% во споредба
со декември 2012 година.


Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена за 37.8%,
а продажбата од сопствено производство на претпријатијата е намалена за 4.4%.


Намалување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се бележи кај житата, индустриските
растенија, овошјето, алкохолните пијалаци, добитокот, млекото и млечните производи, а зголемување на вредноста е
забележано кај зеленчукот, фуражните растенија, грозјето, живината и јајцата и рибата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика