Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, ноември 2013

понеделник, 13 јануари 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во ноември 2013 година изнесува 1 637 305 илјади денари што претставува зголемување за 12.3% во споредба
со ноември 2012 година.
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 18.2%,
а продажбата од сопствено производство на претпријатијата е намалена за 3.2%.
Зголемување на вредноста на откупените и на продадените земјоделски производи се забележува кај: житата, фуражните
растенија, овошјето и грозјето, млекото, млечните производи и рибата, додека, пак, намалување се забележува кај:
индустриските растенија, зеленчукот, алкохолните пијалаци, добитокот и живината и јајцата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика