Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, октомври 2013

вторник, 10 декември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во октомври 2013 година изнесува 1 063 576 илјади денари што претставува намалување за 6.4% во споредба со октомври 2012 година.
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена за 6.9%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 5.9%.
Зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се забележува кај: индустриските и градинарските растенија, овошјето, алкохолните пијалаци, живината и јајцата, млечните производи и рибата, а намалување се забележува кај: житата, фуражните растенија, грозјето, добитокот и млекото.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика