Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, септември 2013

понеделник, 11 ноември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во септември 2013 година изнесува 1 327 366 илјади денари што претставува зголемување за 63.6% во
споредба со септември 2012 година.


Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 143.4%,
а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е зголемена за 9.7%.


Зголемувањето на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се забележува скоро кај сите
земјоделски производи додека намалувањето се забележува кај: житата, живината и јајцата, млекото и млечните
производи.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика