Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, август 2013

четврток, 10 октомври 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во август 2013 година изнесува 1 089 688 илјади денари што претставува зголемување за 57.7% во споредба со август 2012 година.

 
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 34.4%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е зголемена за 69.4%.


Зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се забележува кај: житата, овошјето и грозјето, млекото и рибата, а намалување се забележува кај: индустриските, градинарските и фуражните растенија, алкохолните пијалаци, добитокот, живината и јајцата и млечните производи.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov 
  
© Државен завод за статистика