Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, јули 2013

вторник, 10 септември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во јули 2013 година изнесува 998 346 илјади денари што претставува намалување за 13.2% во споредба со јули 2012 година.
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 7.1%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 24,9%.
Намалување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се забележува кај житата и овошјето, додека кај сите други земјоделски производи се забележува зголемување.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика