Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, мај 2013

петок, 12 јули 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во мај 2013 година изнесува 923 964 илјади денари што претставува зголемување за 32.1% во споредба со мај 2012 година.


Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 65.8%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е зголемена за 11.2%.


Зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се забележува речиси кај сите земјоделски производи, додека намалување се забележува само кај добитокот, живината и јајцата и рибата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика