Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, март 2013

петок, 10 мај 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во март 2013 година изнесува 585 260 илјади денари што претставува зголемување за 14.4% во
споредба со март 2012 година.


Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена
за 50.3%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 7.4%.


Зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се бележи кај: индустриските
и градинарските растенија, овошјето, живината и јајцата, млекото и млечните производи, додека намалување
се бележи кај: житата, фуражните растенија, алкохолните пијалаци, добитокот и рибата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика