Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, февруари 2013

петок, 12 април 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во февруари 2013 година изнесува 1 852 908 илјади денари што претставува зголемување за 31.2%
во споредба со февруари 2012 година.


Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намаленa
за 3.7%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е зголемена за 110.0%.


Зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се забележува речиси кај
сите земјоделски производи освен кај индустриските растенија, добитокот и млекото каде што вредноста на
вкупниот откуп и продажбата опаѓа.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика