Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените во земјоделството, април 2014 година

четврток, 15 мај 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во април 2014
година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е намален за 4.5%, а кај аутпутот е намален
за 7.7%.
Во април 2014 година, во споредба со април 2013 година, индексот на цените на инпут 1 (тековно потрошени
средства во земјоделството) изнесува 95.3, а индексот на цените на инпут 2 (средства наменети за инвестиции
во земјоделството) изнесува 99.5.
Во делот аутпут, во април 2014 година, во споредба со април 2013 година, индексот на цените на растителното
производство изнесува 89.3, а индексот на цените на добиточното производство изнесува 101.2.





  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 646

е-пошта:  biljana.ristovska@stat.gov.mk 
  




© Државен завод за статистика