Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот и цени на мало, март 2020 година

вторник, 07 април 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во март 2020 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.2, а индексот на цените на мало изнесува 99.8.

Пораст на индексите на трошоците на животот во март 2020 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај свежото и разладеното овошје за 7.2 %, цигарите за 4.1 %, маслото и маснотиите за 3.4 %, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи за 0.9 %, јајцата за 0.8 %, месото и млекото за 0.7 %, лебот и житата, сирењето и урдата, свежиот и разладениот зеленчук освен компирот и другите коренести плодови за 0.4 %, жестоките пијалаци и виното за 0.3 % и прехранбените производи неспомнати на друго место за 0.2 %.

Во март 2020 година, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај другите апарати и производи за лична хигиена за 1.3 %, игрите, играчките и хобијата за 0.9 %, материјалите за одржување и поправките на живеалиштето, моторните возила за 0.8 %, градините, растенијата и цвеќињата за 0.6 %, малите електрични апарати за домаќинствата за 0.5 %, мебелот и покуќнината, фармацевтските производи за 0.4 %, големите електрични апарати за домаќинствата за 0.3 %, другите медицински производи, домашните миленици и сродни производи за 0.2 %.

Намалување на индексите на трошоците на животот во март 2020 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај рибата и морските плодови, сувото овошје и јаткастите производи за 0.4 %, сушениот зеленчук, другиот конзервиран и преработен зеленчук за 0.2%.

Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај течните горива за домаќинствата за 10.2 %, горивата и мазивата за сопствените превозни средства за 7.8 %, телефонската и телефакс опремата за 2.9.%, гасот за домаќинствата за 2.8 %, воздухопловниот патнички транспорт за 1.8 %, резервните делови и приборот за сопствените превозни средства за 0.8 %, опремата за прием, снимање и репродукција на звук и слики за 0.6 %, информатичката опрема за 0.2 %, опремата за спорт, кампирање и рекреација на отворено за 0.2 %.

Индексот на трошоците на животот во март 2020 година, во однос на март 2019 година, бележи пораст од 0.5 %, а индексот на цените на мало бележи пораст од 0.3%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика