Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот и на цените на мало, август 2022 година

среда, 07 септември 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во август 2022 година, во однос на претходниот месец, изнесува 101.3, а индексот на цените на мало изнесува 100.6. Пораст на индексите на трошоците на животот во август 2022 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај лебот и житата за 6.4 %, свежото и разладеното овошје за 3.8 %, млекото за 3.6 %, месото за 2.5 %, прехранбените производи неспоменати на друго место за 1.8 %, минералната вода, газираните пијалаци, соковите од овошје и зеленчук за 1.4%, свежиот и разладениот зеленчук освен компирите и другите коренести плодови за 1.3 %, пивото за 1.2 %, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи за 0.6 %, рибата и морските плодови, кафето, чајот, какаото за 0.3 %.

Во август, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај услугите за сместување за 27.6 %, централното греење за 14.2 %, фотографската и кинематографската опрема и оптичките инструменти за 12.4 %, канцелариските материјали и материјалите за цртање за 6.4 %, другите печатени материјали за 5.8 %, рестораните, кафулињата и слично за 3.0 %, цврстите горива за домаќинствата за 2.8 %, патниот патнички транспорт за 2.6 %, производите за домаќинставата-нетрајни за 2.5 %, домашните услуги и услугите за домаќинствата за 2.2 %, услугите за одржувањето и поправките на живеалиштето за 1.8 %, поправката на аудио-визуелната, фотографската и информатичката опрема за 1.5 %, моторните возила за 1.4 %, материјалите за одржување и поправки на живеалиштето за 0.9 %, поправките на мебелот, покуќнината и покривките за подот, електричните апарати за лична хигиена, другите апарати и производи за лична хигиена за 0.8 %, малите електрични апарати за домаќинствата за 0.7 %, мебелот и покуќнината за 0.4 %, фармацевтските производи, градините, растенијата и цвеќињата, другите лични предмети за 0.3 %, облеката, поправките и изнајмувањето на обувките, поправката на апаратите за домаќинствата, малите алатки и останатите додатоци, другите медицински производи, другите услуги за опремата за сопствен превоз, услугите за култура, накитот, часовниците и рачните часовници, другите финансиски услуги неспоменати на друго место за 0.2 %.

Намалување на индексите на трошоците на животот во август 2022 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај маслото и маснотиите за 4.1 %.

Во август, исто така, намалување на индексот на трошоците на животот е забележан и кај горивата и мазивата за сопствените превозни средства за 10.9 %, течните горива за домаќинствата за 10.3 %, воздухопловниот патнички транспорт за 5.3 %, информатичката опрема за обработка на податоците за 3.1 %, туристичките аранжмани за 2.9 %, чевлите и другите обувки за 2.3 %, игрите, играчките и хобијата за 1.5 %, гасот за домаќинствата за 1.4 %, резервните делови и приборот за сопствените превозни средства за 1.1 %, велосипедите за 0.8 %, теписите и другите подни покривки за 0.6 %, книгите за 0.3 %, големите алатки и опремата, терапевтските помагала и опремата за 0.2 %. Индексот на трошоците на животот во август 2022 година, во однос на август 2021 година, бележи зголемување од 16.8 %, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 14.2 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика