Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот и на цените на мало, октомври 2021 година

понеделник, 08 ноември 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во октомври 2021 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.5, а индексот на цените на мало изнесува 100.0.

Пораст на индексите на трошоците на животот во октомври 2021 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи за 2.5 %, маслото и маснотиите за 2.3 %, лебот и житата за 1.8 %, месото за 1.7 %, прехранбените производи, неспоменати на друго место за 1.2 %, млекото за 0.7 %, сирењето и урдата за 0.5 %, рибата и морските плодови, жестоките пијалаци за 0.3 %.

Во октомври, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај гасот за домаќинствата за 9.2 %, течните горива за домаќинствата за 5.2 %, горивата и мазивата за сопствените превозни средства за 4.3 %, рестораните, кафулињата и слично за 2.0 %, обувките за 1.6 %, домашните услуги и услугите за домаќинствата за 1.5 %, услугите за одржување и поправки на живеалиштето, цврстите горива за домаќинствата, накитот, часовниците и рачните часовници за 1.1 %, градините, растенијата и цвеќињата за 1.0 %, големите и малите електрични апарати за домаќинствата за 0.9 %, чистењето, поправката и изнајмувањето облека, опремата за прием, снимање и репродукција на звук и слики, услугите за рекреација и спорт, услугите за сместување, фризерските салони и центрите за разубавување за 0.8 %, теписите и другите подни покривки, игрите, играчките и хобијата за 0.7 %, текстилот за домаќинствата, електричните апарати за лична хигиена за 0.6 %, материјалите за одржување и поправки на живеалиштето, одржувањето и поправката на сопствените превозни средства за 0.5 %, облеката, мебелот и покуќнината за 0.4 %, актуелните ренти исплатени од станари, резервните делови и приборот за сопствените превозни средства, информатичката опрема за обработка на податоците, другите лични предмети за 0.3 %.

Намалување на индексите на трошоците на животот во октомври 2021 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај свежиот и разладениот зеленчук, освен компирите и другите коренести плодови за 2.9 %, свежото и разладеното овошје за 2.0 %, пивото за 1.0 %, минералната вода, газираните пијалаци, соковите од овошје и зеленчук, виното за 0.2 %.

Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај воздухопловниот патнички транспорт за 13.3 %, туристичките пакет-аранжмани за 6.4 %, велосипедите за 1.3 %, книгите за 1.1 %, другите услуги за опрема за сопствен превоз за 0.4 %, другите апарати и производи за лична хигиена за 0.3 %, моторните возила, домашните миленици и сродните производи за 0.2 %.

Индексот на трошоците на животот во октомври 2021 година, во однос на октомври 2020 година, бележи зголемување од 4.1 %, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 6.1 %.  


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика