Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот и на цените на мало, мај 2021 година

понеделник, 07 јуни 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во мај 2021 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.7, а индексот на цените на мало изнесува 100.6.

Пораст на индексите на трошоците на животот во мај 2021 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај свежиот и разладениот зеленчук, освен компирите и другите коренести плодови за 9.1 %, свежото и разладеното овошје за 4.1 %, маслото и маснотиите за 2.1 %, минералната вода, газираните пијалаци, соковите од овошје и зеленчук за 0.4 % и месото за 0.3 %.

Во мај, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот, е забележан и кај течните горива за домаќинствата за 12.4 %, парамедицинските услуги за 5.5 %, обувките за 3.3 %, информатичката опрема за обработка на податоците за 2.8 %, горивата и мазивата за сопствените превозни средства за 1.6 %, медиумите за снимање за 0.8 %, опремата за спорт, кампирање и рекреација на отворено за 0.6 %, медицинските услуги, стоматолошките услуги за 0.5 %, материјалите за одржување и поправки за живеалиштето, градините, растенијата и цвеќињата за 0.4 %, фризерските салони и центрите за разубавување за 0.3 %, малите алатки и останатите додатоци, фармацевтските производи, другите медицински производи, патниот патнички транспорт, накитот, часовниците и рачните часовници за 0.2 %.

Намалување на индексите на трошоците на животот во мај 2021 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи, прехранбените производи, неспоменати на друго место за 0.3 %.

Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај гасот за домаќинствата за 3.0 %, моторните возила за 1.5 %, велосипедите за 0.5 %, фотографската и кинематографската опрема и оптичките инструменти за 0.4 %, книгите за 0.3 %.

Индексот на трошоците на животот во мај 2021 година, во однос на мај 2020 година, бележи зголемување од 3.0 %, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 3.9 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика