Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот и на цените на мало, април 2021 година

петок, 07 мај 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во април 2021 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.7, а индексот на цените на мало изнесува 100.6.

Пораст на индексите на трошоците на животот во април 2021 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај маслото и маснотиите за 10.8 %, свежиот и разладениот зеленчук освен компирите и другите коренести плодови за 7.2 %, свежото и разладеното овошје за 5.3 %, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи за 0.9 %, рибата и морските плодови за 0.8 %, виното за 0.6 %, лебот и житата за 0.2 %.

Во април, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај течните горива за домаќинствата за 15.6 %, обувките за 1.9 %, информатичката опрема за обработка на податоците за 1.1 %, градините, растенијата и цвеќињата за 1.0 %, горивата и мазивата за сопствените превозни средства, домашните миленици и сродните производи, канцеларискиот материјал и материјалите за цртање за 0.9 %, електричните апарати за лична хигиена за 0.8 %, малите електрични апарати за домаќинствата, накитот, часовниците и рачните часовници за 0.7 %, велосипедите за 0.6 %, фармацевтските производи за 0.5 %, материјалите за одржување и поправки на живеалиштето за 0.4 %, облеката за 0.3 %, услугите за одржување и поправки на живеалиштето, теписите и другите подни покривки, моторните возила, патниот патнички транспорт, медиумите за снимање, фризерските салони и центрите за разубавување за 0.2 %.

Намалување на индексите на трошоците на животот во април 2021 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај минералната вода, газираните пијалаци, соковите од овошје и зеленчук за 0.6 %, полномасното млеко за 0.5 % и прехранбените производи неспоменати на друго место за 0.3 %.

Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај гасот за домаќинствата за 2.0 %, резервните делови и приборот за сопствените превозни средства за 1.5 %, цврстите горива за домаќинствата за 1.2%, книгите за 1.0 %, другата облека и додатоците за облека за 0.3 %, големите електрични апарати за домаќинствата, другите апарати и производи за лична хигиена за 0.2 %.

Индексот на трошоците на животот во април 2021 година, во однос на април 2020 година, бележи зголемување од 2.7%, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 3.7 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика