Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот и цените на мало, декември 2020 година

петок, 08 јануари 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во декември 2020 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.4, а индексот на цените на мало 101.0.

Индексот на трошоците на животот  во 2020 година, во однос на 2019 година, бележи пораст од 1.2 %, а индексот на цените на мало е 0.4 %.

 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика