Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Регионални сметки


Бруто-домашен производ и инвестиции во основни средства по региони, 2022 година - претходни податоци -

петок, 02 февруари 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2022 година, најголемо учество во бруто-домашниот производ на Република Северна Македонија има Скопскиот Регион со 44.9 %, додека најмало учество има Североисточниот Регион со 4.8 %.

Поголем бруто-домашен производ по жител, во споредба со просекот на Република Северна Македонија, имаат Скопскиот Регион со индекс 135.7 и Југоисточниот Регион со индекс 108.0. Сите други региони имаат бруто-домашен производ под просекот на Република Северна Македонија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика