Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, февруари 2013

среда, 13 март 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2013, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.1% на месечно ниво, а се повисоки за 2.9% на
годишно ниво.
Во февруари 2013, во споредба со јануари 2013, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се пониски во групата Трајни производи за широка потрошувачка за 2.8%, во
групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.5%, во групата Интермедијарни производи, освен
енергија за 0.4% и во групата Капитални производи за 0.1%.
Во февруари 2013, во споредба со февруари 2012, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се повисоки во групата Интермедијарни производи, освен енергија за 4.5%, во
групата Енергија за 4.2%, во групата Трајни производи за широка потрошувачка за 3.2% и во групата Нетрајни
производи за широка потрошувачка за 1.1%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  sanja.stojanovska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика