Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, февруари 2012

вторник, 13 март 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2012, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 2.4 % на месечно ниво и за 5.8% на годишно ниво.


Во февруари 2012, во споредба со јануари 2012, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групата Енергија за 5.5%, во групата Трајни производи за широка потрошувачка за 0.5%, во групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.3% и во групата Интермедијарни производи, освен енергија за 0.1%.


Во февруари 2012, во споредба со февруари 2011, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групата Енергија за 14.8%, во групата Трајни производи за широка потрошувачка за 6.6%, во групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.1% и во групата Капитални производи за 0.2%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  sanja.stojanovska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика