Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, ноември 2011 година

понеделник, 12 декември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2011, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.1% на месечно ниво и за 10.4% на годишно ниво.
Во ноември 2011, во споредба со октомври 2011, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групата Енергија за 0.3%, во групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.3%, во групата Капитални производи за 0.2% и во групата Трајни производи за широка потрошувачка за 0.2%.
Во ноември 2011, во споредба со ноември 2010, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групата Енергија за 20.9%, во групата Трајни производи за широка потрошувачка за 6.9%, во групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 4.8%, во групата Интермедијарни производи, освен енергија за 3.5% и во групата Капитални производи за 0.8%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  sanja.stojanovska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика