Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, октомври 2011 година

четврток, 10 ноември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2011, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.2% на месечно ниво, а се повисоки за 8.6% на годишно ниво.
 
Во октомври 2011, во споредба со септември 2011, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групата Енергија за 0.6%, во групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.3% и во групата Капитални производи за 0.1%.
 
Во октомври 2011, во споредба со октомври 2010, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групата Енергија за 14.6%, Трајни производи за широка потрошувачка за 6.9%, Нетрајни производи за широка потрошувачка за 5.4%, Интермедијарни производи, освен енергија за 4.4% и Капитални производи за 0.5%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  sanja.stojanovska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика