Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар,септември 2011 година

среда, 12 октомври 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2011, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.4% на месечно ниво, а се повисоки за 10.0% на годишно ниво.


Во септември 2011, во споредба со август 2011, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групата Енергија за 0.6% и во групата Интермедијарни производи, освен енергија за 0.6%.


Во септември 2011, во споредба со септември 2010, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групата Енергија за 18.4%, Нетрајни производи за широка потрошувачка за 6.5%, Трајни производи за широка потрошувачка за 4.2%, Интермедијарни производи, освен енергија за 3.2% и Капитални производи за 0.4%.


  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  sanja.stojanovska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика