Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, април 2011 година

среда, 11 мај 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2011, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 1.2% на месечно ниво и за 13.3% на годишно ниво.

Во април 2011, во споредба со март 2011, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групата Енергија за 3.1%, Трајни производи за широка потрошувачка за 2.5% и Капитални производи за 0.1%. Во април 2011, во споредба со април 2010, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групата Енергија за 20.4%, Интермедијарни производи, освен енергија за 9.9%, Нетрајни производи за широка потрошувачка за 8.2%, Трајни производи за широка потрошувачка за 3.6% и Капитални производи за 2.2%

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  sanja.stojanovska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика