Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, декември 2010 година

среда, 12 јануари 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во декември 2010 година, во однос на декември 2009 година, се повисоки за 9.0%.

Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемените цени во групата Енергија за 15.5%, Интермедијарни производи, освен енергија за 5.9%, Капитални производи за 3.2%, Трајни производи за широка потрошувачка за 8.6% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 4.6%.

Индексот на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во секторот Вадење на руди и камен во декември 2010 година, во однос на декември 2009 година, е повисок за 3.0%, во секторот Преработувачка индустрија индексот на цените е повисок за 9.3%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и топла вода индексот е повисок за 7.8%.

Во декември 2010 година, во однос на декември 2009 година, индексот на продажните цени во групата Елементи и материјали за вградување во градежништвото е повисок за 5.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk   sanja.stojanovska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика