Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, април 2020 година

четврток, 28 мај 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2020 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 1.1 % на месечно ниво и за 0.7 % на годишно ниво.

Во април 2020, во споредба со март 2020 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 2.5 %, Интермедијарни прозиводи, освен енергија за 0.2 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 0.1 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.1 %.

Во април 2020, во споредба со април 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите Трајни производи за широка потрошувачка за 2.8 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2.3 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика