Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, февруари 2020

понеделник, 30 март 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2020, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.5 % на месечно ниво, а на годишно ниво остануваат исти.

Во февруари 2020, во споредба со јануари 2020, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групите Трајни производи за широка потрошувачка за 0.5 %, Енергија за 3.3 % и Имтермедијарни производи, освен енергија за 0.2%

Во февруари 2020, во споредба со февруари 2019, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар остануваат исти.Забелешка: На 10.04.2020 е направена корекција во Табела 01, колона 2. Ве молиме користете ги ажурираните податоци


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика