Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, февруари 2011 година

четврток, 10 март 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2011, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 1.7% на месечно ниво и за 12.8% на годишно ниво.

Во февруари 2011, во споредба со јануари 2011, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите: Енергија за 2.2%, Интермедијарни производи, освен енергија за 2.2%, Капитални производи за 0.3% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.8%.

Во февруари 2011, во споредба со февруари 2010, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите: Енергија за 18.9%, Интермедијарни производи, освен енергија за 12.4%, Капитални производи за 1.9%, Трајни производи за широка потрошувачка за 0.9% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 7.0%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика