Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, октомври 2019 година

четврток, 28 ноември 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во  октомври  2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар oстануваат непроменети на месечно ниво и повисоки за 1.1 % на годишно ниво.

Во октомври  2019 година, во споредба со септември 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 0.8 %  и Трајни производи за 0.2 %.

Во октомври  2019 година, во споредба со октомври 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.7 %, Капитални производи за 1.5 % и Енергија за 1.7 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика