Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, јули 2019

четврток, 29 август 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јули 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.9 % на месечно ниво и повисоки за 1.2 % на годишно ниво.

Во јули 2019, во споредба со јуни 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групите Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.6 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 0.5 % и Капитални производи за 0.1 %.

Во јули 2019, во споредба со јули 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 1.7 %, Капитални производи за 1.6%, Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.2%, Интермедијарни производи, освен енергија за 0.7% и Трајни производи за широка потршувачка за 0.8 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика