Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, мај 2019

петок, 28 јуни 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.2 % на месечно ниво и за 0.6 % на годишно ниво.

Во мај 2019 година, во споредба со април 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите Интермедијарни производи, освен енергија за 0.5 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.1 %.

Во мај 2019 година, во споредба со мај 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите: Капитални производи за 1.2 %, Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.8 %, Енергија за 0.4 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 0.4 % и Интермедијарни производи, освен енергија за 0.5 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика