Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, април 2019

вторник, 28 мај 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.3 % на месечно ниво и за 1.2 % на годишно ниво.

Во април 2019, во споредба со март 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 1.4 %, Капитални производи за 0.5 % и Трајни производи за широка потрошувачка за 0.5 %.

Во април 2019, во споредба со април 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите Нетрајни производи за широка потрошувачка 2.1 %, Капитални производи 1.6 %, Енергија 1.1 % и Трајни производи за широка потрошувачка за 0.5 %.
 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика