Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, октомври 2018 година

среда, 28 ноември 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2018 година, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар, се повисоки за 0.1 % на месечно ниво, а пониски за 1.2 % на годишно
ниво.
Во октомври 2018, во споредба со септември 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се повисоки во групите Трајни производи за широка потрошувачка за 1.2 % и Енергија
за 0.5 %.
Во октомври 2018, во споредба со октомври 2017 година, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се пониски во групите Енергија за 7.5 %, Капитални производи за 1.1 % и Нетрајни
производи за широка потрошувачка за 0.2 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика